Skip to content

42 Burnet Hill RdLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5004
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,494
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,100
60%
Improvement Value:$200,200
40%
Total Assessment$502,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,286+3.1%
2024$11,915+2.5%
2023$11,623+1.9%
2022$11,407-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940