Skip to content

52 Burnet Hill RoadLivingston, NJ 07039

Built 1986

Last Sale Price
$593,914
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block5004
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage5,605
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,200
21%
Improvement Value:$1,215,600
79%
Total Assessment$1,532,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,492+3.1%
2024$36,358+2.5%
2023$35,469+1.9%
2022$34,810+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$593,914

To:

Sq Ft5,605DeedBook 5922, Page 396

Property Sale

Sale
$539,800
DeedBook 5470, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1986