Skip to content

59 Hickory PlLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 12, 2014

Property Information

Block5004
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,662
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,500
54%
Improvement Value:$309,900
46%
Total Assessment$679,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,618+3.1%
2024$16,115+2.5%
2023$15,721+1.9%
2022$15,429-8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,662DeedBook 12490, Page 2998

Property Built

Built

Year Built: 1965