Skip to content

46 Burnet Hill RoadLivingston, NJ 07039

Built 1938

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block5004
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,275
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,700
50%
Improvement Value:$304,500
50%
Total Assessment$606,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,828+3.1%
2024$14,379+2.5%
2023$14,027+1.9%
2022$13,767+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft2,275DeedBook 6370, Page 260

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5172, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1938