Skip to content

5 Kingston DriveLivingston, NJ 07039

Built 1963

Last Sale Price
$717,000
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block5004
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,245
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,200
54%
Improvement Value:$327,900
46%
Total Assessment$713,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,442+3.1%
2024$16,915+2.5%
2023$16,501+1.9%
2022$16,195-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$717,000

To:

Sq Ft2,349DeedBook 20190, Page 450

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5680, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1963