Skip to content

241 Walnut StLivingston, NJ 07039

Built 2013

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block5301
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,253
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,700
30%
Improvement Value:$985,700
70%
Total Assessment$1,409,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,474+3.1%
2024$33,431+2.5%
2023$32,614+1.9%
2022$32,007-4.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft1,253DeedBook 12475, Page 8227Recorded12/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12409, Page 9433

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 12383, Page 9474

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 6316, Page 826

Property Sale

Sale
$394,000
DeedBook 6267, Page 23