Skip to content

191 Walnut StLivingston, NJ 07039

Built 2014

Last Sale Price
$1,260,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block5301
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class19.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,874
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,900
26%
Improvement Value:$896,800
74%
Total Assessment$1,206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,516+3.1%
2024$28,623+2.5%
2023$27,923+1.9%
2022$27,404+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,260,000

To:

Sq Ft5,232DeedBook 20190, Page 74745

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12395, Page 6629