Skip to content

27 Wingate DriveLivingston, NJ 07039

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block5301
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,591
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$355,900
53%
Improvement Value:$311,800
47%
Total Assessment$667,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,332+3.1%
2024$15,838+2.5%
2023$15,451+1.9%
2022$15,163-5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,325,000
Sq Ft2,591DeedBook 20250, Page 73002Recorded11/21/2025

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 12125, Page 8176

Property Built

Built

Year Built: 1963