Skip to content

4 Walton LaneLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Dec 17, 2017

Property Information

Block5301
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,580
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,900
49%
Improvement Value:$363,400
51%
Total Assessment$717,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,545+3.1%
2024$17,014+2.5%
2023$16,598+1.9%
2022$16,290+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft2,673DeedBook 20180, Page 1757

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5365, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1961