Skip to content

9 Windsor DrLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Aug 9, 1991

Property Information

Block5301
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,022
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,600
60%
Improvement Value:$240,900
40%
Total Assessment$597,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,615+3.1%
2024$14,173+2.5%
2023$13,826+1.9%
2022$13,569-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

To:

Sq Ft2,022DeedBook 5182, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1959