Skip to content

53 West DrLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 31, 1997

Property Information

Block5301
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,614
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$353,900
46%
Improvement Value:$416,100
54%
Total Assessment$770,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,834+3.1%
2024$18,264+2.5%
2023$17,818+1.9%
2022$17,487-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft3,614DeedBook 5463, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1958