Skip to content

7 Essex CourtLivingston, NJ 07039

Built 1967

Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block5601
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,779
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,600
38%
Improvement Value:$606,400
62%
Total Assessment$974,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,824+27.0%
2024$18,765+1.8%
2023$18,431+1.9%
2022$18,089-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,375,000

To:

Sq Ft2,779DeedBook 20230, Page 3306

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 6348, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1967