Skip to content

231 Hillside AveLivingston, NJ 07039

Built 1925

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block5601
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,690
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,900
53%
Improvement Value:$248,000
47%
Total Assessment$527,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,912+3.1%
2024$12,522+2.5%
2023$12,216+1.9%
2022$11,989-3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft1,837DeedBook 20211, Page 30653

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6355, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1925