Skip to content

225 Hillside AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5601
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,360
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,600
65%
Improvement Value:$172,600
35%
Total Assessment$486,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,892+3.1%
2024$11,533+2.5%
2023$11,251+1.9%
2022$11,042-12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955