Skip to content

26 Wynnewood RoadLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Jan 10, 1994

Property Information

Block5701
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,288
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$352,200
70%
Improvement Value:$154,000
30%
Total Assessment$506,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,382+3.1%
2024$12,007+2.5%
2023$11,713+1.9%
2022$11,496-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 5295, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1951