Skip to content

7 Colonial WayLivingston, NJ 07039

Built 1957

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5702
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,708
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,300
67%
Improvement Value:$179,800
33%
Total Assessment$545,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,083+3.2%
2024$12,680+2.6%
2023$12,364+1.9%
2022$12,129-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957