Skip to content

539 W Mt Pleasant AveLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block6001
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,798
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
56%
Improvement Value:$206,400
44%
Total Assessment$465,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,379+3.1%
2024$11,035+2.5%
2023$10,765+1.9%
2022$10,565+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955