Skip to content

22 Boulderwood DriveLivingston, NJ 07039

Built 1990

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 18, 2002

Property Information

Block600
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage5,376
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$410,800
26%
Improvement Value:$1,189,200
74%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,136-9.0%
2024$43,016+2.5%
2023$41,964+1.9%
2022$41,185+12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft5,376DeedBook 5863, Page 738

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5695, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1990