Skip to content

29 Stoneham DriveLivingston, NJ 07039

Built 1982

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block600
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,076
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,300
40%
Improvement Value:$645,400
60%
Total Assessment$1,077,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,361+5.6%
2024$24,970+2.5%
2023$24,359+1.9%
2022$23,907-1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,075,000

To:

Sq Ft3,076DeedBook 12444, Page 67

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5678, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1982