Skip to content

19 Stoneham DriveLivingston, NJ 07039

Built 1982

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block600
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,377
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,800
42%
Improvement Value:$611,500
58%
Total Assessment$1,063,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,008+3.1%
2024$25,221-1.7%
2023$25,653+1.9%
2022$25,176+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft3,377DeedBook 20230, Page 12693

Property Sale

Sale
$987,500

From:

To:

Sq Ft3,342DeedBook 12561, Page 9228Recorded6/26/2015

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook 12389, Page 7086

Property Sale

Sale
$692,000
DeedBook 5835, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1982