Skip to content

81 So. Mountain AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1912

Last Sale Price
$2,325,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block1302
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningROA
Sq Footage5,008
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,300
24%
Improvement Value:$1,092,800
76%
Total Assessment$1,444,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,143+0.7%
2024$48,811+4.6%
2023$46,659+1.6%
2022$45,908+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,325,000

To:

Sq Ft5,008DeedBook 20211, Page 512

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 12116, Page 5157

Property Built

Built

Year Built: 1912