Skip to content

12 Dey StreetMontclair, NJ 07042

Built 1887

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block1509
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage896
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,200
91%
Improvement Value:$21,300
9%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150+0.7%
2024$8,095+4.6%
2023$7,738+1.6%
2022$7,614-17.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft896DeedBook 20250, Page 54563

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft896DeedBook 20190, Page 13565

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5637, Page 811

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4971, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1887