Skip to content

27 William StreetMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 3, 2025

Property Information

Block1509
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage1,548
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,300
60%
Improvement Value:$143,000
40%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,057+0.7%
2024$11,975+4.6%
2023$11,447+1.6%
2022$11,263+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 20250, Page 49832

Property Sale

SaleMulti
$570,000

To:

DeedBook 20211, Page 28097Recorded10/26/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 20161, Page 12648Recorded12/29/2016

Property Sale

SaleMulti
$270,000

To:

DeedBook 6045, Page 545

Property Sale

SaleMulti
$127,500

To:

DeedBook 5107, Page 411

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 4808, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1907