Skip to content

550 Valley RoadMontclair, NJ 07043

Commercial

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jul 2, 2003

Property Information

Block1711
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage2,560
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,300
79%
Improvement Value:$96,300
21%
Total Assessment$458,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,606+0.7%
2024$15,501+4.6%
2023$14,817+1.6%
2022$14,579+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

To:

Sq Ft2,560DeedBook 5997, Page 561