Skip to content

515 Bloomfield Ave C0001Montclair, NJ 07042

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block2212
Lot15
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,070
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,600
52%
Improvement Value:$191,600
48%
Total Assessment$402,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,687-6.1%
2024$14,584+6.2%
2023$13,727+1.1%
2022$13,582+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 12568, Page 776

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6101, Page 748

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5062, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1922