Skip to content

38 Park StreetMontclair, NJ 07042

Built 1882
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 10, 2006

Property Information

Block2213
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage1,812
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,200
45%
Improvement Value:$251,300
55%
Total Assessment$456,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,535+0.7%
2024$15,430+4.6%
2023$14,750+1.6%
2022$14,512+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 6306, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1882