Skip to content

14-16 Montague PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1887

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block2213
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,476
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
31%
Improvement Value:$415,100
69%
Total Assessment$597,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,336+0.7%
2024$20,199+4.6%
2023$19,308+1.6%
2022$18,998+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft3,330DeedBook 20161, Page 933

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1887