Skip to content

81 Valley RoadMontclair, NJ 07042

Apartment

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block2301
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings8
ZoningR2
Sq Footage7,560
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
28%
Improvement Value:$617,600
72%
Total Assessment$857,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,184+0.7%
2024$28,987+4.6%
2023$27,709+1.6%
2022$27,263+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft7,560DeedBook 6367, Page 561