Skip to content

630 Valley Road(Block 2601 Lot 1)Montclair, NJ 07043

Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block2601
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,500
12%
Improvement Value:$3,095,900
88%
Total Assessment$3,535,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$120,310+0.7%
2024$119,497+4.6%
2023$114,229+1.6%
2022$112,390+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0