Skip to content

29 So. Willow St C0001Montclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block3104
Lot18
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,654
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$240,900
71%
Total Assessment$340,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,601+0.7%
2024$11,522+4.6%
2023$11,014+1.6%
2022$10,837+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,605DeedBook 20171, Page 9986

Property Sale

Sale
$131,250

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 12527, Page 7508Recorded12/5/2014

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6393, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1897