Skip to content

314-328 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 8, 1999

Property Information

Block3104
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage14,003
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$529,900
45%
Improvement Value:$648,600
55%
Total Assessment$1,178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,104-6.2%
2024$42,732+6.2%
2023$40,222+1.1%
2022$39,798+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft14,003DeedBook 5690, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1912