Skip to content

300 Bloomfield Avenue(Block 3104 Lot 24)Montclair, NJ 07042

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2000

Property Information

Block3104
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,870
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,500
73%
Improvement Value:$120,400
27%
Total Assessment$442,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,072-6.1%
2024$16,060+6.2%
2023$15,116+1.1%
2022$14,957+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912