Skip to content

12 Montclair AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 1999

Property Information

Block3307
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,848
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,600
59%
Improvement Value:$159,500
41%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,105+0.7%
2024$13,016+4.6%
2023$12,443+1.6%
2022$12,242+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897