Skip to content

117 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 18, 2014

Property Information

Block3307
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings4
ZoningR2
Sq Footage2,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
39%
Improvement Value:$366,100
61%
Total Assessment$603,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,527+0.7%
2024$20,388+4.6%
2023$19,489+1.6%
2022$19,176+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,856DeedBook 12499, Page 7461

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 6088, Page 577

Property Sale

SaleMulti
$355,000
DeedBook 5861, Page 52

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5084, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1902