Skip to content

107 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 13, 2013

Property Information

Block3307
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage7,200
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$394,600
47%
Improvement Value:$444,700
53%
Total Assessment$839,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,561+0.7%
2024$28,368+4.6%
2023$27,118+1.6%
2022$26,681+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 12289, Page 9116

Property Built

Built

Year Built: 1952