Skip to content

113 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 16, 2001

Property Information

Block3307
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,157
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,200
50%
Improvement Value:$213,900
50%
Total Assessment$425,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,466+2.5%
2024$14,118+2.8%
2023$13,735+1.6%
2022$13,514+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,157DeedBook 5850, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1900