Skip to content

80 Ann St

Newark, NJ 07105

Built 1895

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block1003
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
40%
Improvement Value:$105,100
60%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712+2.0%
2024$6,580-0.2%
2023$6,591-1.7%
2022$6,707+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1895