Skip to content

325 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 17, 1995

Property Information

Block1003
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,282
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
28%
Improvement Value:$167,800
72%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,876+2.0%
2024$8,701-0.2%
2023$8,715-1.7%
2022$8,869+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft3,282DeedBook 5378, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1920