Skip to content

55 Lang StNewark, NJ 07105

Built 1923

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block1003
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,493
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
32%
Improvement Value:$162,500
68%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,089+2.0%
2024$8,910-0.2%
2023$8,924-1.7%
2022$9,082+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft3,493DeedBook 20190, Page 26117

Property Built

Built

Year Built: 1923