Skip to content

81 Lang St

Newark, NJ 07105

Built 1923

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Dec 29, 1995

Property Information

Block1003
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,922
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
40%
Improvement Value:$116,200
60%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+2.0%
2024$7,184-0.2%
2023$7,195-1.7%
2022$7,323+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft2,922DeedBook 5400, Page 89

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5106, Page 186

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4697, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1923