Skip to content

69 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 1, 2011

Property Information

Block1005
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,270
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
38%
Improvement Value:$115,100
62%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,058+2.0%
2024$6,919-0.2%
2023$6,930-1.7%
2022$7,053+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5205, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1910