Skip to content

99- Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block1005
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class29
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,100
25%
Improvement Value:$183,800
75%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,314+91.6%
2024$4,861-0.2%
2023$4,869-1.7%
2022$4,955+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$389,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20221, Page 3230

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20171, Page 11664Recorded12/26/2017

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20150, Page 76092Recorded10/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900