Skip to content

102 Gotthart St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Date
Mar 1, 1999

Property Information

Block1007
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,081
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,500
37%
Improvement Value:$133,900
63%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,078+2.0%
2024$7,918-0.2%
2023$7,931-1.7%
2022$8,071+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5227, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1910