Skip to content

93 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2002

Property Information

Block1007
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,126
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,800
37%
Improvement Value:$159,800
63%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+2.0%
2024$9,454-0.2%
2023$9,469-1.7%
2022$9,637+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 4761, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1910