Skip to content

107 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 16, 1991

Property Information

Block1007
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
32%
Improvement Value:$148,900
68%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,370+2.0%
2024$8,205-0.2%
2023$8,219-1.7%
2022$8,364+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,416DeedBook 5183, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1905