Skip to content

28 Somme St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 5, 2011

Property Information

Block2011
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,344
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,300
32%
Improvement Value:$161,200
68%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+2.0%
2024$8,891-0.2%
2023$8,906-1.7%
2022$9,063+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft3,344DeedBook 12310, Page 9660

Property Built

Built

Year Built: 1900