Skip to content

121 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block1007
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
42%
Improvement Value:$96,500
58%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,324+2.0%
2024$6,200-0.2%
2023$6,210-1.7%
2022$6,319+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 20210, Page 54990

Property Built

Built

Year Built: 1910