Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
30 Hennesy St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Aug 27, 1984
Property Information
Block992
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101
Building Details
Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$100,800
13%
Improvement Value:$688,300
87%
Total Assessment$789,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $30,009 | +2.0% |
| 2024 | $29,418 | -0.2% |
| 2023 | $29,465 | -14.8% |
| 2022 | $34,603 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.