Skip to content

95 Gotthart St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Mar 18, 1977

Property Information

Block1009
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
45%
Improvement Value:$73,300
55%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,069+2.0%
2024$4,969-0.2%
2023$4,977-1.7%
2022$5,065+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000

To:

Sq Ft1,908DeedBook 4563, Page 1011

Property Built

Built

Year Built: 1900