Skip to content

97 Niagara St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
May 5, 1981

Property Information

Block2076
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
44%
Improvement Value:$93,400
56%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,347+2.0%
2024$6,222-0.2%
2023$6,232-1.7%
2022$6,342+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft1,830DeedBook 4716, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1910